Hodová sv. omša v kostole sv. Žofie

15. 5. 2022

15.máj je sviatkom Svätej Žofie, patrónky nášho kostola, našej farnosti. Na hlavnom oltári ju môžeme vidieť spolu s jej dcérami-Fides, Spes a Caritas...Viera, Nádej a Láska...Zišli sme sa, aby sme ju na našej Hodovej slávnosti oslávili. Náš pán farár Juraj Bunčiak nám v homílii rozprával o tom, aké je v dnešnej dobe ťažké zachovať si vieru, zachovať si korene našej viery, ktoré sme dostali, aby sme v nej mohli rásť, aby bolo našou túžbou zachovať si schopnosť pravdivo vnímať to, čo bolo a je veľké, čisté, duchovné... Pripomenul nám, že nie sme návštevníkmi kostola, ani vlastníkmi, ale sme súčasťou duchovnej stavby....Najstaršou stavbou našej farnosti a obce je náš kostol Svätej Žofie/14.stor./ Je srdcom a dušou našej farnosti, pamätníkom našej viery, vytrvalosti, modlitby a duchovného bohatstva, ako jasný svedok pre túto dobu, ktorú teraz žijeme. Svätá Žofia vychovávala svoje dcéry v pravom duchu kresťanstva, učila ich zbožnosti a modlitbe. Pán farár vyslovil vrúcne prianie, aby sme mohli znovu a znovu tuto v našom kostole objavovať bohatstvo a radosť viery. Pán Ježiš sa nám stále ponúka, ako naša cesta, pravda a život.

Od tejto Hodovej slávnosti je súčasťou nášho kostola aj model, ktorý vytvoril šikovný modelár Vladko Kostelanský. Socha Svätej Žofie s tromi dcérami vyšla spod rúk zručných rezbárov. Je umiestnená medzi farou a kostolom.