Obec a farnosť patria neodmysliteľne k sebe. Inak tomu nie je ani v našej obci. Pružina - tretia najväčšia obec okresu Považská Bystrica slávila druhý júlový víkend 750 rokov od prvej písomnej zmienky o obci. Na toto krásne výročie sa pripravovala už dlhší čas, aby slávnosti dopadli čo najlepšie. Prípravy začali už oveľa skôr a to zberaním podkladov k vydaniu knihy o obci, na spracovanie ktorej starosta obce oslovil skúseného Mgr. Jozefa Borčányiho, bývalého učiteľa tunajšej základnej školy.
Prvú písomnú zmienku o obci evidujeme v roku 1272, vtedy uvádzanú ako Prusina, neskôr s názvom Pruzina, ktorá vtedy patrila panstvu Košeca. Územne Pružina patrila do Trenčianskeho komitátu, neskôr Trenčianskej župy.
Pružina je známa viacerými osobnosťami. Medzi najvýznamnejšie osobnosti nesporne patrí dekan Štefan Závodník. Do histórie Pružiny i celého Slovenska sa zapísal ako kňaz, národovec a vlastenecký učiteľ, ktorý v obci pôsobil 35 najplodnejších rokov svojho života. Je tu pochovaný a „zanechal tu svoje srdce“. A možno menovať ďalšie jeho zásluhy, či na poli včelárstva, záhradníctva, či pozdvihnutia vzdelanostnej úrovne ľudí. Aj to boli dôvody, že práve kniha o obci dostala pomenovanie „Závodnikova Pružina 750“.
Oslavy trvali tri dni a vyvrcholili v nedeľu slávnostnou svätou omšou, ktorú celebroval otec biskup Mons. Tomáš Galis, ktorý povzbudil veriacich, aby sa nebáli svedčiť aj v tejto dobe, že sú hrdí katolíci, ale aj lokálpatrioti. Otec biskup zveril našu obec nebeskej Matke Márii a pod ochranu patrónov sv. Cyrila a Metoda, aby nám vyprosili hojnosť nebeského požehnania, lásku, pokoj a radosť od Pána. Po skončení obradov pokračovala slávnosť kultúrnym programom, kde po úvodnom vystúpení starostu obce p. Michala Ušiaka, ktorý obec vedie už štvrté volebné obdobie, vystúpila heligónkarka Lucka Haladejová, ktorá je v obci častým hosťom. Nasledovalo uvedenie knihy „Závodnikova Pružina 750“, za prítomnosti autora Mgr. Jozefa Borčányiho, starostu obce a zástupcov Trenčianskeho samosprávneho kraja v Trenčíne, ktorí odovzdali starostovi obce šek s príspevkom na podporu vydanej knihy. Programu sa zúčastnili pozvaní hostia, občania a všetci, ktorí majú k Pružine blízko a tým aj umocnili slávnostnú atmosféru. Program pokračoval vystúpením žiakov z našej školy, ktoré navštevujú súkromnú umeleckú školu v Považskej Bystrici. Program spestril mužský súbor „Lidovec“ zo Solčian krásnymi piesňami, ktoré zazneli už aj počas svätej omše. Premiéru po dlhšej odluke mal aj miestny detský folklórny súbor Pružinka a folklórny súbor Struna pod vedením Andreja Haviara. V programe vystúpili mnohí ďalší umelci. V priebehu dňa mali návštevníci možnosť pozrieť si výstavu dobových fotografií zo života obce aj farnosti v katolíckom kultúrnom dome Štefana Závodníka, ale aj v Základnej škole, nesúcej čestný názov po Štefanovi Závodníkovi.
Pestrý kultúrny program neprekazili ani menšie prehánky a tak program pokračoval pri miestnom Penzióne pod Strážovom, kde v priebehu týždňa bolo sympózium rezbárov a v nedeľu bola výstava krásnych diel šikovných majstrov rezbárov. Nechýbal na nej ani erb obce Pružina a sv. Žofia s troma dcérami. Bodkou za oslavami bolo vystúpenie folklórneho súboru POVAŽAN, ktorého tóny zneli ešte dlho v sviatočnej atmosfére Pružiny.
V závere zostáva len veriť, že sa naplnia slová otca biskupa z homílie a prianie starostu obce p. Michala Ušiaka, ktorý v príhovore knihy o Pružine napísal: „Veď každý jeden z nás – ako tá Závodníkova „včelička“ – svojou prácou a svojimi rozhodnutiami, svojím životom, sťaby kúskom skladačky, prispieva do celkovej mozaiky obrazu našej milovanej rázovitej dediny Pružina.